medzio granules

Kodėl verta rinktis „sertifikuotas“ medžio granules?

gruodis 04, 2019

Ne pirmus metus medžio granules kūrenantys vartotojai gerai žino, kad granulės nėra vienodos kokybės. Yra „medžio granulės“ ir „sertifikuotos medžio granulės“. Pastarosios 20-30 eurų/už toną brangesnės, bet jas kiekvienais metais renkasi vis daugiau vartotojų. Kodėl?

Kuo blogos nesertifikuotos granulės?

Nesertifikuotos granulės dažniausiai gaminamos iš nenužievėtos medienos, todėl granulės būna su priemaišomis: žieve, smėliu, o siekiant pagerinti tokių granulių suspaudimo laipsnį naudojami įvairūs rišikliai. Dėl priemaišų, degant granulėms, susidaro daugiau pelenų, kurių lydymosi temperatūra yra žemesnė ir jie pavirsta į šlaką. Susiformavę šlakai stabdo sistemos darbą (užkemša degiklį), todėl būtina nuolatinė, papildoma priežiūra. Taip nebelieka pagrindinių granulinio katilo privalumų – patogumo ir šildymo sistemos priežiūros paprastumo. Kai kurie vartotojai, naudoję nesertifikuotas granules, teigia, kad granulės vizualiai niekuo nesiskirdavo nuo „EN Plus A1 sertifikuotų” granulių, nesišlakavo, neskleidė jokio medienai nebūdingo kvapo, todėl nematė reikalo mokėti brangiau. Tačiau nusipirkę sertifikuotas granules, pastebėjo, kad jų per sezoną sudegina mažiau (sausesnės ir kaitresnės granulės), o taip pat nebereikia keisti ir derinti degiklio parametrų, degiklis užsikuria “iš pirmo karto” taip tausodamas kaitinimo elementą.

Būkite atidūs – tikrinkite, ar tiekėjas tikrai turi sertifikatą
!

Atsiranda vis daugiau sukčiaujančių prekeivių ir gamintojų. Kai kurie savo produkciją ženklina pasibaigusio galiojimo sertifikatų ženkliukais. Kiti, neturėdami jokių „EN Plus A1“ sertifikatų pagamina kokybiškų granulių partiją, atlieka jai laboratorinius tyrimus ir jau vadina granules “sertifikuotomis”, pirkėjui rodydami vieną tą patį tyrimo sertifikatą - atseit „atitinka sertifikuotų granulių reikalavimus“. Nors visos sekančios partijos netiriamos ir galimai neatitinka deklaruojamų parametrų. Pasitaiko atvejų, kuomet ant pakuotės yra „EN Plus A1“ ženkliukas, tačiau jis priklauso kokiam nors kitos šalies gamintojui, o pakuotės viduje dar kito gamintojo granulės. Vėl gi, tokios granulės deklaruojamų parametrų galimai neatitinką, nes jų niekas nekontroliuoja. Atrodo granulės „sertifikuotos“, pigesnės nei kitur, pirkėjas „džiaugiasi“, bet realybėje jis apgautas. Tikros „DIN plius“ arba „EN Plus A1“ sertifikatais ženklinamos granulės visada bus vienodos  kokybės (drėgmė, tankis ir kaloringumas), bet iš nepažįstamų tiekėjų visuomet reikalaukite pateikti šiuos sertifikatus, kad įsitikinti, ar jie galiojantys.

Aukščiausios kokybės granulės yra sertifikuotos „EN Plus A1“ sertifikatu. Jos privalomai turi atitikti tam tikrų parametrų reikalavimus ir gaminamos iš švarių spygliuočių nužievėtos medienos pjuvenų arba drožlių, kurių gamyboje nenaudojami klijai ar rišikliai. Šis sertifikatas suteikia vartotojui garantiją, kad granulės kaitriai degs, iš jų liks mažiau pelenų, o šildymo sistemos darbas tikrai nenutrūks, nes pelenai nesišlakuos. Sertifikuotas granules galima palyginti su žinomo prekės vardo degalinėje pilamais degalais. Tai – patikima ir kokybiška.


Sertifikuojamas visas gamybos procesas

Granulės sertifikuojamos pagal DIN plus (Vokietija) arba EN Plus A1 (Austrija) standartus. Visi sertifikuotų granulių gamintojai ir pardavėjai privalo turėti sertifikato numerį ir būti registruoti DIN CERTCO arba ENPLUS PELLETS internetiniuose puslapiuose. Siekiant užtikrinti aukščiausią granulių kokybę yra sertifikuojama visa granulių gamybos grandinė - nuo žaliavos ruošimo miškuose iki granulių pristatymo pirkėjui. Todėl ant pakuočių esančio sertifikato ženkliuką visuomet patikrinkite, ar jis sutampa su pardavėjo sertifikato numeriu! Sertifikuotose gamintojų ir pardavėjų įmonėse atkiekami kasmetiniai auditai, tai minimizuoja pirkėjo riziką gauti lūkesčių neatitinkantį kurą, o tuo pačiu užtikrina sklandų granulinio katilo darbą, padeda išvengti išlaidų katilo remontui.

Prastas kuras – bėda, todėl patariama visuomet rinktis tik EN plus A1 kokybės granules iš sertifikuotų gamintojų arba pardavėjų (sąrašas tinklapyje: www.enplus-pellets.eu).

Ne visi katilai jautrūs granulių kokybei.

Katile, turinčiame tinkamą šlakų šalinimo sistemą, kuo puikiausiai degs ir „Premium“ kokybės kuras, ir pigiausios granulės. Tačiau tokie katilai ar degikliai reikalauja didesnių pirminių investicijų. Nedidelio galingumo katiluose papildomos šlakų šalinimo sistemos dažniausiai būna brangios, tad vartotojai renkasi šiek tiek pigesnius katilus, skirtus aukštesnės kokybės granulėms deginti. Žemos kokybės granulės tokiame katile degs blogai. Taigi, svarbu išsiaiškinti, kokios papildomos pelenų ir šlakų šalinimo sistemos yra Jūsų katile, nes nuo to priklauso, kokias granules galite deginti.

Jei visgi nusprendėte rinktis aukštos kokybės granules, patariame iš pardavėjo reikalauti kokybę įrodančių dokumentų, kuriuose būtų matyti esminiai perkamo kuro energiniai duomenys: pelenų kiekis (<0,7%), drėgnis (<10%), kaloringumas (>4,6kWh/kg) ir sieros kiekis (<0.04%). Kur pagamintos šildymui skirtos medžiagos, nėra svarbu. Vartotojams labai svarbu pasirinkti patikimą kuro tiekėją, kuris galėtų pateikti kuro tyrimo protokolus bei sertifikatus.

Neeksperimentuokite. Aukštesnė kokybė visuomet atsiperka!

Nors sertifikuotų granulių populiarumas sparčiai auga, yra nemaža dalis pirkėjų vis dar bandančių sutaupyti. Dažniausiai jie ieško tiekėjo, kuris pasiūlo pigiausią kainą, tačiau taip jie rizikuoja visą šildymo sezoną dirbti „kūrikais“ ir eksperimentuoti. Galiausiai dalis tokių pirkėjų įsitikiną, kad pigesnėms granulėms sutaupyti pinigai neatperka degiklio ar katilo reguliavimui sugaišto laiko ir negarantiniam remontui bei dūmtraukio valymui išleistų lėšų. Labiau apsimoka pirkti granules, atitinkančias katilo gamintojų reikalavimus. Be to, brangesnis, bet kokybiškesnis kuras gali pagaminti daugiau energijos nei mažiau efektyvus pigesnis. Įvertinus ir palyginus gautos kilovatvalandės kainą, gali pasirodyti, kad labiau apsimokės pirkti brangesnį kurą.

Linkime pasirinkti teisingai!